Bebek – Çocuk Kitapları Mimi

Mim diye bir şey var blog aleminde. Okuduğum bloglarda hep rast gelirdim. Bir blogcu herhangi bir konuda yazıyor, sonra o konuyla ilgili sorular soruyor ve seçtiği bir kaç blogcudan o soruları cevaplamasını ya da o konuda yazmasını istiyor. İstediği isimler bloglarında yazıyorlar ve yazının içinde başka blogculardan aynı şeyi istiyorlar. Böylece bir süre sonra o konu hakkında epey bir yazı yazılmış oluyor. Konuya mim deniyor, yazması istenen blogcular “mimlenmiş” oluyor. Blog hayatımda da ilk kez sevgili Blogcu Anne Elif tarafından mimlenmiş bulunuyorum, mutluyum 🙂

Mim konusu; Çocuk kitapları. Biz henüz Savaş’la bu konuya ağırlık vermeye başlamasak da kafamızdaki gelecek planlardan hareketle cevaplayayım soruları; 

1. Boncuğunuza kitap seçerken en önem verdiğiniz kriterler nelerdir?

Benim için de Savaş için de en önemli kriter hayal gücünü arttırma özelliğinin olması. Biri kitapçı diğeri deli kitap okuru olan iki ebeveyn olarak, zengin kitap dağarcığımız içinden mümkün mertebe gerçeküstü yanları ağır basan kitaplara ağırlık vereceğiz sanırım zaman ilerledikçe. Gerçek nasılsa hayatın her yerinde.  

Bunun dışında, abuk mesajlar vermemesi, çocuğun kafasında sınırlara, net yargılara sebebiyet vermeyecek içerikte olmasına dikkat edeceğiz. Aradığımız en önemli bir başka özellik ise soru sordurması olacaktır. 

2. Bir kitabın kapak tasarımı sizi cezbeder mi?

Kesinlikle. Demin söylediğim, “yaratıcılık”, “hayal gücü” kriteri, ilk olarak kapaktan anlaşılır bence. 

3. Çocuk kitaplarının didaktik yaklaşımını nasıl buluyorsunuz?

İşte en çok o didaktik tarz çocuğun kafasında yargılara, sınırlara sebep olur bence. O yüzden onayladığım bir tarz değil. 

4. Çocuk kitaplarındaki resimler nasıl olmalı sizce? Hikayesini beğendiğiniz bir kitabı illüstrasyonlarından dolayı almamazlık ediyor musunuz ya da tam tersi oluyor mu? Hikayesi uyduruk olan bir kitabı grafiklerine aşık olarak aldığınız oldu mu? Grafiklerde aradığınız temel özellikler var mı? Varsa nedir?

Çocuğu irrite edici olmamalı. Anlatılan hikayenin iyi bir tasviri olmalı ki resimlerde çocuk anlatılanın görüntüye uyarlanmasını bizzat görsün, sözü, görüntüye aktarmayı öğrensin. 

Henüz hiç kitap almadım, hediye kitaplarımız var şimdilik. Ama hikayesi uyduruk olan süper grafikli bir kitabı alıp ona hikaye uydurabilirim. 

5. Çocuğunuzun şu anda en sevdiği 3 kitap hangileri? Bu kitapların bir ortak yönü var mı?

Aze’nin şu an 3 kitabı var zaten 🙂 

1- Sevgili Melisa‘nın hediyesi olan Konuşan hayvanlar 

2- Sevgili Funda’nın hediyesi Yaz Masalları

3- Yine sevgili Funda’nın hediyesi Nazım Hikmet’in Sevdalı Bulut‘u

6. Bir çocuk kitabı yazsanız hangi temayı işlemeyi düşünürdünüz, ya da temasız öyle bir masal mı uydururdunuz?

Ütopik bir dünyayı anlatırdım herhalde. Otostopçunun Galaksi Rehberi ve Mülksüzlerin birleştirilmiş, çocuk kitabı versiyonunu.

Ben de sevgili Başak, Duygu ve yazmaya fırsat bulur mu bilmem ama daha bir haftalık anne Selin‘i mimleyeyim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir