Aze ve Müzik 1

Yatay Dans

Müzik bence insan gelişiminin en önemli unsurlardından biri. Sürekli müzik dinlemek, hele ki direk müzikle uğraşmak bir insanın sosyal zekasına yapılacak en güçlü katkı bence. Hem böyle düşündüğümden hem ayırdında olmasaydım bile ben müziksiz yapamadığımdan hamilelikten beri Aze müzikle baya iç içe. Hamileliğimin ilk günlerinden bugüne bilumum şarkıyı, türküyü ben dinlediğim için dinlese de bazılarını özellikle dinliyor. Ona söylüyor oluyorum, onun için tekrar tekrar çalıyor oluyorum, o kimisine daha çok tepki verdiğinden onları sık çalıyorum vs.

Hamileyken kızıma ilk ninni-şarkı söyleyeyim ben dediğimde ilk ağzımdan dökülen ne oldu dersiniz?

“Zulüm ejderha olsa da

Telli duvaklı yurdumda

Bir oğul büyütmelisin

Kavgada yiğit olmalı”

Türkünün seksistliğine mi yanayım, ilerleyen mısralarda o oğulun öleceğine mi yanayım, bilinçaltıma mı yanayım bilemedim. İkinci mısraya gelmeden kestim hemen sesimi. Sonrasında Aze’ye nedense en çok Yann Tiersen Le Banquet http://www.youtube.com/watch?v=9vopaDE_9aE dinlettim. Bir ara Savaş kusacak hale gelmişti. (Bir dinleyin Allahaşkına çok güzel değil mi?) Eğer panikle unutmasaydık doğum esnasında bunu dinlemek istiyordum. Aze tanıdık olduğu bir müziğe doğsun… Olmadı.
Sonra tabii ki Aze bizim Aze‘yi dinledi sıkça. Hem bizden hem orjinalinden. Sonra ben kızıma ne zaman şarkı söyleyecek olsam ağzımdan hep Gidenlerin Ardından döküldü.  Ninni dediğin acıklı olur kaidesiyle bilinçaltım bildiği en acıklı şarkıyı çağırıyordu herhalde.

Gökyüzüne çizilmiş resimlere benzerdik

Rüzgarın peşine takılan bir nefes gibiydik

Kırdı dallarımızı fırtınalar boranlar

Kaldı bahar çiçekleri üzerinde sevgimiz

Bunun hemen ardındansa Grup Baran’ın Kanatlarında Kaldı Bahar geliyordu: 

Ateşten bir damla gibi

Döksek dünyayı yeniden

Bayrak çekilir gönlümüze

Yetmiş iki yazında yavrum,

Üç günde dağılıp giden

Kuş sürülerinin,

Kanatlarında kaldı bahar

Senden ve sevdandan uzak

Hasret bu yavrucağım

Yedi kat yerden geliyor

Sıcak selamın…

Peki hep mi dertlendirdim kuzuyu? Elbette hayır ama küt solculuğumun dayanılmaz ağırlığıyla hareketli şarkımız da şu oluyordu; http://www.youtube.com/watch?v=9Jfqgfpc330

Hayat denilen kavgaya girdik.

Çelik adımlarla yürüyoruz

Biz bu karanlık yolun sonunda

Doğacak güneşi görüyoruz

Dağları aşıyor, bak yakınlaşıyor

Kızıl yıldız zafer kuşu

Bu bir rüya değil,

Bu bir hülya değil, yıldızıdır kurtuluşun

Endişe etmeyin feminist kardeşler, bolca Kadınlar Vardır da söylendi. http://www.youtube.com/watch?v=Kq61o-j5aEI (Videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Funda Arar, Şevval Sam, Nilüfer, Aylin Aslım, Zuhal Olcay ve daha kimler kimler)

Suskunduk ve bekledik

Yaşandı seyrettik

Sonunda yeter dedik

Bir daha susmayacağız

Kadınlar vardır, kadınlar vardır

Kadınlar her yerde “

Aze doğduktan sonra ise direkt hareketli müzik hastası oldu. Zaz’dan Je Veux  , Kazım Koyuncu Hayde, Mehmet Atlı’dan Şino Nino, Gogol Bordello Start Wearing Purple ‘ı telefon müziğim olduğundan ve çaldığında ben bir türlü bulamadığımdan bolca dinliyor zaten çırpınarak  , Kardeş Türküler’den Newroz (Bu videodaki danslar da müthiş)  , Aynur Doğan Keçe Kurdan, Helldorado Drinking Song  , Disco Partizane kaçar mı?  ,

Ya benim ya Savaş’ın kucağında, elleri kolları sallaya sallaya bir oynayışı var görmeyin gitsin. Bir videosunu ekleyecektim dans ederken ama beceremedim bir türlü. Kimi zaman o ana kucağındayken biz Savaş’la karşısında oynuyoruz, dikkatle izliyor sonra bizim yaptığımız el kol hareketlerini yapmaya çalışıyor sıpa.

Demin de dediğim gibi Türkçe, Kürtçe, Zazaca, İngilizce, Ermenice, Fransızca… her dilde şarkılar, türküler dinletmeye çalışıyoruz Aze’ye. Müziği sevsin, alışsın, gelişimine katkıda bulunsun diye. Bir de çocuk şarkıları ve ninniler var ki çoğunun güftesi bana ait onlar da bir sonraki postta. 

Aze ve Müzik 1” için 6 yorum

 • Kasım 6, 2011 tarihinde, saat 7:38 pm
  Permalink

  güzel değil mi küçük kara balık 🙂 aze bizim aze dağların kızı aze yüreği yiğit aze 🙂
  teşekkürler.

  Yanıtla
 • Kasım 6, 2011 tarihinde, saat 7:38 pm
  Permalink

  Ben de cuma aksami merak edip youtube'tan arattim Aze'yi..Kulaklarima inanamadim;ne kadar güzel bir sarki.Belki de Aze tanidik oldugundandir 🙂 Hatta dinlerken tüylerim diken diken oldu.Cok mutlu oldum sizin icin,her ne kadar tanismasak da.
  Aze'ye öncelikle masallah.
  Sevgiler…

  Yanıtla
 • Kasım 6, 2011 tarihinde, saat 7:38 pm
  Permalink

  Deli Annem; umarım öyle olur.
  Evren; Valla benim de tanıdığım tek Aze. Başka Aze var mı dünyada onu da hiç bilmiyorum 🙂
  Deniz; İsmi o şarkıdan aldık tabi ve başta biz de öyleydik. Evde sürekli Aze bizim Aze diye dolanıyorduk. Şimdi "aaa Aze diye şarkı varmış diyebilecek kadar yabancılaştık duruma, sanki bizimkinden başka bir olayı yok Aze isminin :)))

  Yanıtla
 • Kasım 6, 2011 tarihinde, saat 7:38 pm
  Permalink

  Aze'nin ismini bu blogda ya da emziren anneler'de her okudugumda icimden basliyorum söylemeye "Aze bizim Aze, daglarin kizi Aze.." 🙂

  Yanıtla
 • Kasım 6, 2011 tarihinde, saat 7:38 pm
  Permalink

  Repertuvara bittim, pek alternatif 🙂 Ben de soylemistim bir cogunu. Kadinlar vardir'in bu klibini bilmiyordum, sasirdim. Aze bizim Aze'yi de cok severdim, sonunda bir Aze tanidigim oldu :))

  Yanıtla
 • Kasım 6, 2011 tarihinde, saat 7:38 pm
  Permalink

  çok kozmopolit bir çocuk olacak besbelli.. bu kadar dil, bu kadar farklı şarkı.. helal valla.. disco patizani selimin de favorisiydi geçen seneler.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir