E.A.S.Y Bebeğe rutin gerek!
Aylardır aylardır Tracy Hogg’un E.A.S.Y yönteminden anladığımı, nasıl 

yaşadığımızı anlatacağım kısmet bugüneymiş. Takip edenler bilir Aze Çınar şahane bir bebeklik geçirdi. Yapısal, genetik, şans faktörlerini bilmem. Yüzde kaç onu da bilmem, ama illa bir faydası olduğuna eminim Tracy Hogg’un ve onun yöntemlerinin. Tam hakim olmak için lütfen kitaplarını okuyun, ben sadece fikir sahibi olup, ilginizi çekerse daha yakından bakın diye anladığım kadarını yazmak istedim. Tracy Ablaya göre, bebekler için en önemli şey rutin. Bebekler her ne kadar düzen bozucu, kaos yaratıcı görünseler de aslında bir düzenleri olsun istiyorlar. Ve hatta bunu ısrarla istiyorlar. Tracy Hogg da belli bir rutinde bu düzeni sağlarsanız hem bebek gelecek şeyi bilir ve bu onu rahat, güvende hissettirir, hem anne baba için yemek miydi? alt değiştirme miydi? uyku muydu? kafalar karışmadan düzen sağlanır ve bebek az zaman için bile olsa gözden kaçırılmış olmaz. Bu benim gibi dikkatsiz bakar kör insanlar için ekstra artı bir güzellik. Olanı tahmin etmeye gerek kalmadan saatle çözüyorsun her sıkıntıyı. Fakat bundan formüle bir ezber anlamı çıkarmayın. Tracy’nin en vurguladığı şeylerden biri de “Bebeğinizi tanıyın, gözlemleyin ve rutini ona göre kurun.”  Bu düzen bizim anladığımız netlikte olmayabilir. Kendi içinde tutarlı olsun yeter. Mesela Aze’nin düzeni saat saat değildi. Sabah kalktığı saate saat eklenmesiyle oluşuyordu. Yani Saat 7 kahvaltı, 11 Uyku gibi değildi. Aze uyandı + 3 saat sonra uyku + 2 saat sonra yemek şeklindeydi. Hogg’un dediği gibi sabah belli saatte uyandırmıyorduk Aze’yi. Ya da “Uyuması lazım şu saatte” deyip evde kalmıyorduk. Uyuması gereken saatte, dışarıda arabasında uyutuyorduk.  Tracy abla mesela rutini olsun diye akşam uykusundan önce, banyo, bebe yağıyla masaj, pijama giydirimi, müzik falan önerir ama biz onu da yapmadık. Aze öyle masaj, yağ falan sevmedi hiç. Yani öyle çok katı bir düzen değil kastettiği. Bebeğinizle birlikte oluşturacağınız bir düzen.


E.A.S.Y kısmına gelemedim bir türlü. 


Eat  (Yemek)

Activity  (Aktivite)

Sleep  (Uyku) 

Your Time (Sizin -annenin- zamanı) Bu rutine göre (Yeni doğan) Bebek uyanır ve yemek yer öncelikle. (Yaklaşık 30 dakika) {Bebeği emzirerek, yedirerek uyutmak kesinlikle önerilmez. Bu davranış, bebeğin yemekle uykuyu bağdaştırmasına, geceleri uyanan bebeğin yemeden uykuya geçmemesine sebep olur.}

Yemeğin ardından  altını değiştirip, bebekle oynarsınız. (Yaklaşık 1 saat) 

Bebek uyur (Yaklaşık 1.30 saat) ve sizin zamanınız başlar. Bu döngü gece uykusuna kadar devam eder.
Bu döngüde demin de dediğim gibi 

robot usulü zamanı geldi diye davranmak değil, rutini izlerken bebeği sürekli izleyip, onun işaretlerine göre tavır almak gerekir. Üstte bahsettiğim örnek ilk üç ay zamanlamasına uygun mesela. Zaman ilerledikçe bebek Aktivite zamanını genişletmek ister. Toplam 3 saat süren rutin önce 4’e sonra 5’e çıkar.  Ve bunu siz değil bebek belirler. Yeter ki siz takip edin. Hani hep diyoruz ya tüm bebekler farklı diye… Aze’nin 4 saatlik rutine geçmek istediği yaşıyla aynı ayda olan bebeninki aynı olmadı, yine aynı şekilde 9 aylık bebelerin bazıları gündüz uykularını teke indirirken Aze Çınar 15 aylıkken daha yeni teke düşürmeye karar verdi. Ve bebeğimizin rutinini, genel alışkanlıklarını iyi bilen ve onu iyi tanıyan biz, bir değişiklik olduğunu, bir şeyler talep ettiğini hemen farkettik. O gelecek olanı bildiğinden rahat oldu hep. Değişiklik talep ettiğinde hemen anlaşıldığından hiç huzursuzlanmadı. Mız mız olmadı. Biz de rutin sayesinde çok sürprizle karşılaşmadığımızdan çok daha gerçekçi gözlemler yapabildik. Rutini olan bebek oyun oynarken huzursuzlandığında uykusu geldiğini tahmin etmek zor olmaz. Yeni uyanmış bebek panik gözüküyorsa çok acıktığını bilmek dünyanın en kolay işidir… Bebeğinizi rutinlere alıştırabilirseniz, uykuda da yemekde de, sokakta yaşamda da sorun çıkarmayan bir bebeğe sahip olursunuz. Sonuç: Mutlu anne baba, mutlu çocuk…


Tabii ki bebekler birbirinden farklıdır ve tabii ki hepsine aynı yaklaşım sökmez, hepsi farklı tepki verir yaklaşımlarınıza. Ama Tracy buna dair de bebekleri 


– Melek

– Kitap

– Hareketli

– Nazlı

– Huysuz 

olarak 5 kategoriye ayırır ve her birine rutin uygularken farklı yöntemler önerir. Açık söyleyeyim Aze melek bebek olduğundan, melek bebeğe de anne babanın sadece yeni bir şey denemesi yettiğinden, diğer bebek türlerine ne yapmak gerekir hiç bakmadım. Ama genel olarak rutin denen şeyi doğru oturtmak için not almak çok önemli. Aze’nin saat kaçta tuvaletini yaptığından, kaçta süt sağdığıma, kaç cc sağdığıma kadar bilumum detayları yazdığım defteri ölene kadar saklayacağım herhalde. Biraz sabır, biraz kararlılık da ayrıca gerek şart.


Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler kitabını tüm anne-baba adaylarına ve yeni anne babalara öneririm. Bu kitapta rutin dışında, şurada anlattığım “Yatır kaldır” kendi kendine uyutma yöntemini, beslenme ve tuvalet alışkanlıklarıyla ilgili bilumum ipucunu bulabilirsiniz.


Şimdilerde Çocukluğa Geçiş Sorunlarına Mucize Çözümler okuyorum. Ondan da şahane ipuçları alıyorum. En kısa zamanda onu da yazacağım işşallah. 


Aze Çınar gibi güzel uyuyan, güzel yiyen, uyumlu çocuklarınız olsun dilerim.

E.A.S.Y Bebeğe rutin gerek!” için 6 yorum

 • Kasım 6, 2011 tarihinde, saat 7:38 pm
  Permalink

  Cokbilmiş ve Deryaze aslında aynı seyı savunuyoruz bende cocugumu 'rutinr' gore yetıstırıyorum ve cok memnunum ama dedıgımın yıne arkasındayım bır arkadsım ve bunlar karı koca psıkıyatrist 🙂 ne yaptılarsa da tutmadı malesef cocukları 1.5 yasına geldı hala bir sistem yok..Ben yine de ısrarla cocuklarımıza haksızlık etmeyelım dıyorum

  Yanıtla
 • Kasım 6, 2011 tarihinde, saat 7:38 pm
  Permalink

  ben büyük konuşmak istememekle birlikte çokbilmiş gibi düşünüyorum. anne baba olarak çok çabuk pes ediyoruz bebeklere karşı, sanki onlara zarar veriyormuş, çok üzüyormuşuz gibi geliyor o yüzden de rutinde yeterince ısrarcı olamayabiliyoruz. o zaman battığımızın resmi işte.
  bir süredir taşnıma, diş vs derken çok üzülüyor diye aze'nin bizim yatağımızda uyuyup sonra beşiğe taşımaya izin verdik. şimdi sıkıysa beşiğinde uyut! melek bebek olmasına rağmen. sabır ve tutarlılık çok belirliyor bence.

  Yanıtla
 • Kasım 6, 2011 tarihinde, saat 7:38 pm
  Permalink

  mutluanne ben sana katılmıyorum. Benim kızım Tracy'nin tabiriyle "huysuz bebek". Ama aynen Gökşen'in anlattığı rutin şeklinde yaşadı hep. Üstelik de gören herkes "melek gibi bir bebek" diyordu, çünk çok uyumluydu. Rutini uygulamak konusunda ısrar edersen, her karakterdeki bebek melek bebeğe dönüşebiliyor.
  Ben de saata bağlı rutin uygulamadım. Ama Aze'den farklı olarak kızım her zaman aynı saatte ve yatağında uyudu. Bu nedenle 2 yaş sendromunun uykuya direnme bölümünü daha rahat atlatıyoruz sanırım. Demek ki Aze gibi melek huylu bir çocuk bile rutine sıkı sıkıya bağlı kalınmadığı durumlarda huysuz bebeğe dönebiliyor.
  Ben bu "rutin" olayının işlerliğine canı gönülden inanıyorum.

  Yanıtla
 • Kasım 6, 2011 tarihinde, saat 7:38 pm
  Permalink

  Biz sanslı annelerdenız bılıyormusun?
  bende rutını kendıme uyarlayarak buyutmeye calısıyorum oğlumu ama benım gıbı bır arkadasım daha ne yaparsa yapsın bu sıstemı oturtamadı…Bence olay sadece bızde degıl bırazda bebeklerımızde bıtıyor..

  Yanıtla
 • Kasım 6, 2011 tarihinde, saat 7:38 pm
  Permalink

  rutin olayı sadece bebeklik dönemi değil,çocuğun zaman kavramını geliştirinceye kadar önemli bence.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir